بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. اونوم یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
رسانه مقالات

دیجیتال مارکتینگ چه تاثیری در بازاریابی اینترنتی دارد ؟

دیجیتال مارکتینگ

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

بر طبق تحقیقات انجام شده در حوزه بازاریابی اینترنتی می‌توان گفت که در حدود ۴۵ درصد برندهای فعال در بازار، استراتژی بازاریابی دیجیتال تعریف و تعیین شده ندارند. همچنین در حدود ۱۵ درصد از برندهایی که دارای استراتژی بازاریابی دیجیتال هستند این استراتژی با فعالیت‌های بازاریابی آنها آمیخته نیست.

حال سوال کلیدی اینجاست که اگر برنامه ای برای رسیدن به نقطه خاصی در کسب و کار خود نداشته باشیم یعنی نقطه مطلوب و ایده‌آل برای ما مشخص نباشد و یا اینکه ارزیابی مناسبی از نقطه فعلی نداشته باشیم چگونه می توانیم کسب و کار خود را رصد کرده و میزان پیشرفت برنامه ها را ارزیابی نماییم؟ به جرأت می‌توان گفت که امروزه با توجه به شرایط اقتصادی و کسب و کارهای مختلف دیگر زمان به تاخیر انداختن آماده سازی استراتژی بازاریابی دیجیتال برای کسب و کار شما به پایان رسیده است.بنابراین در این مقاله به بررسی بیشتر مفهوم دیجیتال مارکتینگ می پردازیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ که در حدود دو دهه است به عنوان زیر مجموعه ای از مدیریت و تخصصی بازاریابی مطرح می باشد، عبارت است از مجموعه فعالیت‌هایی در جهت تبلیغ محصول ، خدمت و یا برندینگ که با استفاده از ابزارهایی در بستر دیجیتال شامل وب، اینترنت، موبایل و سایر ابزارهای دیجیتال انجام می گیرد.

در ادامه سه مرحله مهم و کلیدی برای تعیین استراتژی و فعالیت های بازاریابی را بررسی می کنیم.

١بدانید چه میخواهید و در ادامه هدف های تان را تعیین کنید.

دستیابی به ماموریت ها:

– در ابتدا ماموریت و هدف های خود را بر طبق برنامه اصلی خود تعیین نمایید.

– سعی کنید به این سوال پاسخ دهید که اهدافی که میخواهید فعالیتهای بازاریابی دیجیتال به آنها دست پیدا کند چیست؟ می توان گفت پاسخ به این سوال، ماموریت سازمانی شما خواهد بود.

تعیین و اندازه گیری شاخص عملکرد کلیدی:

– در مورد شاخص عملکرد کلیدی از طریقی که قابل محاسبه باشد بررسی‌هایی انجام دهید. سعی کنید برای این شاخص ها پارامترهای کمی تعریف نمایید.

– از طریق تجزیه و تحلیل فعالیت های پیشین بازاریابی دیجیتال در مورد فعالیت‌های کنونی واقع نگر باشید. این کار باعث می‌شود با توجه به نگاه به گذشته فعالیت های خود و نتایج آنها بتوانید اهدافی را در نظر بگیرید که منطقی و قابل دستیابی باشد.

– سعی کنید برای اندازه گیری شاخص های عملکرد کلیدی روش مناسبی را پیدا کنید. برای مثال شما می توانید برای اندازه گیری نرخ تبادل طراحی وب سایت خود از گوگل آنالیتیکس و یا برای اندازه گیری شاخصهای شبکه های اجتماعی خود مانند نرخ مشارکت از باز سامو(Buzzsumo) استفاده نمایید.

٢گذشته ی خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و از اشتباهات خود یاد بگیرید.

دقت داشته باشید که برای برنامه ریزی نباید با چشمان بسته تصمیم گیری نمایید. بهتر است در ابتدا استراتژی های گذشته خود در مورد بازاریابی دیجیتال همچنین موفقیت‌ها و شکست‌های خود را بررسی و تجزیه و تحلیل نمایید. این کار به شما کمک می‌کند بتوانید بهترین شاخص های عملکرد کلیدی متناسب با کسب و کار خود را تعیین نمایید. برای این کار یک بازه زمانی را برای تجزیه و تحلیل انتخاب نمایید.

بهتر است این بازه زمانی مشابه با بازه زمانی باشد که تصمیم دارید برای آن استراتژی های بازاریابی دیجیتال را تعیین نمایید. برای مثال اگر تصمیم دارید برای شش ماهه اول امسال استراتژی هایی را تعیین نمایید می توانید از شش ماهه اول سال گذشته به عنوان بازه زمانی مناسب جهت مقایسه استفاده نمایید. 

٣برای صحبت کردن پرسونای مخاطب خود را بشناسید و سعی کنید به زبان آن ها سخن بگویید.

اجازه ندهید برنامه ریزی در مراحل مختلف برای فعالیت های دیجیتال مارکتینگ شما را از مخاطبانتان دور نماید. به طور معمول شما مشتریان خود را می شناسید ولی در طراحی شاخص‌های عملکرد کلیدی مخاطب جزو اولین مسائلی است که ممکن است توسط یک بازاریاب دیجیتال به فراموشی سپرده شود.  اگر می خواهید موفق شوید سعی کنید این اشتباه را شما تکرار نکنید و به جای آن مخاطب را در قلب کسب و کار خود قرار دهید. در همین راستا بایستی استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را بر این مبنا تهیه نمایید. برای نیازهای آنها محتوا تهیه کرده و سعی تان بر راضی نمودن آن ها باشد. شاید برای شما نیز سوال پیش آمده باشد که چگونه؟ پاسخ به این سوال بسیار آسان است و آن هم یک کلمه است از طریق پرسونا.

ایجاد پرسونای کاربردی:

– مخاطب خود را بر مبنای اصول پایه ای دسته بندی کرده و سپس تمامی اطلاعات جمعیت شناختی که در مورد آن ها می دانید یادداشت نمایید. این اطلاعات می‌تواند شامل مواردی از قبیل سن جنسیت و یا منطقه جغرافیایی باشد.

– در مرحله بعد به این مسئله فکر کنید که چه مشکل و یا مسئله ای را می توانید برای مخاطب خود حل کرده و یا به او در حل کردن آن مسئله کمک نمایید.

– در مورد مسائل احساسی، اهداف، آرزو ها و یا ترس های مخاطبان خود فکر کنید. بهتر است به اشتیاق های خودآگاه و ناخودآگاه مخاطب خود بدقت نگاه کنید.

– برای به دست آوردن پاره ای از اطلاعات که می‌تواند بسیار نیز برای شما کاربردی باشد شبیه به سن، جنسیت، شغل و مسائلی مانند این ها می توانید به گزارش مخاطبان در گوگل آنالیتیکس مراجعه نمایید.

– زمانی که مشغول به تهیه پرسونای مخاطب خود هستید بهترین زمان برای اندیشیدن به این مسئله است که چه مواردی می تواند این مخاطبان را تحت تاثیر قرار داده و اینفلوئنسرهای آنها چه کسانی هستند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نویسنده

utabpars

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *