بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. اونوم یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
رسانه مقالات

طراحی ریسپانسیو به چه معناست؟

طراحی ریسپانسیو

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

امروزه با گسترش تکنولوژی و ورود گوشی های هوشمند و تبلت ها به زندگی افراد، تعداد بسیار زیادی از کاربران از تلفن همراه یا تبلت خود برای وصل شدن به اینترنت استفاده می کنند. و همانطور که همه شاهد هستیم تنوع سایز و صفحه نمایش این دستگاهها روز به روز در حال گسترش است.

نمایش صحیح وب سایت ها در دستگاههای مختلف موضوعی است که همواره باید در نظر گرفته شود. این امر موجب جلب رضایت کاربرانی می شود که با موبایل یا تبلت از وب سایت شما بازدید می کنند.
سایت واکنش گرا یا سایت ریسپانسیو (responsive) سایتی است که با ابعاد و رزولوشن دستگاههای مختلف سازگاری دارد و کاربران در هر نمایشگری اعم از لپ تاپ، تبلت یا تلفن همراه می توانند به راحتی سایت را بررسی کنند و دیگر نیازی نیست اندازه صفحه را تغییر دهند که سایت به صورت کامل دیده شود.

درصد زیادی از کاربران از موبایل و تبلت برای مشاهده سایت ها استفاده میکنند و در صورتی که قالب سایت شما نمایش درستی در موبایل و تبلت نداشته باشد کاربران بسیاری را از دست خواهید داد. سایتهایی که به درستی در موبایل و تبلت نمایش داده می شوند در اصطلاح mobile friendly نامیده می شوند. در صورتی که سایتی mobile friendly باشد، جایگاه بهتری در نتایج گوگل خواهد داشت.
امروزه طراحان وبسایت اهمیت طراحی ریسپانسیو را درک کرده اند و از طرفی مشتریان هم خواهان استفاده از این ویژگی هستند.

طراحی ریسپانسیو چگونه کار می کند؟

در طراحی ریسپانسیو المان های صفحه ابعاد خود را بر اساس درصدی از سایز صفحه تعیین می کنند. به دلیل کوچک بودن سایز صفحات گوشی و تبلت، ممکن است بخش هایی از صفحه در این سایزها نمایش داده نشود. به عنوان مثال اسلایدر صفحه اصلی در موبایل ظاهر مناسبی نخواهد داشت، در نتیجه با استفاده از خاصیت ریسپانسیو، آن را در سایزهای کوچک حذف می کنند. همچنین در طراحی ریسپانسیو منوی اصلی سایت به وسیله یک دکمه قابل دسترس است.
برای تشخیص ریسپانسیو بودن یک سایت(در صورتی که به موبایل و تبلت دسترسی نداشتید)، سایت مورد نظر را در لپ تاپ یا کامپیوتر باز کنید و عرض مرورگر را به آهستگی کم و زیاد کنید. اگر سایت ریسپانسیو باشد مشاهده میکنید که اندازه و چیدمان اجزاء آن مطابق با تغییر عرض صفحه تغییر میکند به گونه ای که هیچ اسکرول افقی ظاهر نمی شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نویسنده

utabpars

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *