بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. اونوم یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
voip

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

 درVOIP مخفف کلمات Voice Over Internet Protocol به معنی انتقال صوت روی پروتکل اینترنت می باشد. واقع VOIP امکان برقراری تماس های تلفنی روی بستر اینترنت را فراهم می کند. این تکنیک برای انتقال صدا از طریق بستر شبکه با حفظ کیفیت صدا و حتی ارتقا آن نسبت به روش های مشابه ابداع شده است. به همین خاطر است که از آن با نام تلفن اینترنتی یاد می شود.

تا قبل از ظهور اینترنت، ارتباطات تلفنی تنها از طریق شبکه عمومی تلفن امکان پذیر بود. و بدتر از آن اینکه تماس تلفنی در فواصل دور هزینه زیادی در بر داشت. اما طی دو دهه گذشته با گسترش فناوریهای جدید از جمله کامپیوترهای شخصی و اینترنت، شاهد پدیده های جذابی مانند تلفن اینترنتی بوده ایم.
در سیستم های تلفن قدیمی هر خط تلفن از یک کانال مجزا منتقل می گردید. در این سیستم ها به تعداد خطوط تلفن موجود زوج مسی داشتیم و در مرکز سانترال یا سوئیچ تلفن نیز به همان تعداد پورت در نظر گرفته می شد. امروزه با وجود بستر اینترنت، دیگر نیازی به این موارد نداریم. افراد به راحتی از طریق اینترنت، صدا و تصویر خود را انتقال می دهند.

VOIP یک فناوری جدید است که به شما امکان استفاده از اینترنت برای ایجاد تماس تلفنی را می دهد. در واقع با استفاده از فناوری VOIP صدای انسان به شکل بسته های اطلاعاتی از طریق اینترنت منتقل می شود.

VOIP چگونه کار می کند؟

صوت یا صدای انسان سیگنالی آنالوگ است. برای ارسال صدا از طریق VOIP، صدا باید قبل از ارسال، به سیگنال دیجیتال تبدیل شود. این کار با استفاده از یک مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال انجام می شود.

نکته مهمی که در طراحی سیستم های VOIP باید در نظر گرفته شود، پهنای باند مورد نیاز آن است. محدودیت پهنای باند نباید باعث قطع شدن مکالمه ها شود. تاخیر صدا باید به گونه ای باشد که شنونده متوجه آن نشود. چنانچه مقدار تاخیر از یک حد مشخص بیشتر شود، ادامه مکالمه امکان پذیر نخواهد بود.

برای بالا بردن کیفیت صدا می توان سیگنال دیجیتال شده را قبل از ارسال فشرده کرد. با این کار در واقع حجم دیتای منتقل شده کم می شود و در نتیجه پهنای باند کاهش و سرعت انتقال افزایش میابد.

به طور کلی طرز کار VOIP به این شکل است که ابتدا صدا از حالت آنالوگ به حالت دیجیتال درآمده و سپس فشرده می شود. در گام بعد این بسته های فشرده به شکل بسته های دیتا به سمت مقصد ارسال می شوند. این بسته ها باید بدون تاخیر زیاد به مخاطب برسند. در سمت گیرنده عمل تبدیل به شکل معکوس انجام می شود و بسته ها به حالت آنالوگ در می آیند و برای مخاطب پخش می شوند.

سیگنال دیجیتال بسیار ساده تر از سیگنال آنالوگ قابل کنترل است. به علاوه فشرده سازی و مسیریابی آن ساده تر است. استفاده از شبکه داده ای برای انتقال صوت یک روش ارزان است و در برابر نویز نیز مقاوم است.

از دیگر مزایای VOIP می توان به موارد زیر اشاره کرد:

این تکنولوژی از بستر اینترنت استفاده می کند بنابراین بی نیاز از سیم کشی است. حتی در صورت جابجایی محل، بدون نیاز به سیم کشی امکان انتقال به مکان جدید وجود دارد.
به راحتی می توان چند دفتر مختلف در شهرهای مختلف یا حتی در دیگر کشورها را به هم متصل نمود.
گسترش سیستم و افزودن کاربران جدید به سیستم به راحتی انجام می شود.
بدون نیاز به خرید گوشی های تلفن، به راحتی می توان از طریق کامپیوتر یا تلفن همراه خود تماس برقرار کرد. این کار از طریق نصب یک نرم افزار تلفنی به راحتی قابل انجام است. بدین صورت می توان از هزینه های سازمان تا حد زیادی کاست.
به راحتی می توان با کارکنان در دیگر شعبات شرکت یا مشتریانی که در مسافت دور هستند از طریق اینترنت تماس تلفنی گرفت و هزینه های سنگین تماس راه دور را به کلی از بین برد.
از دیگر امکانات VOIP می توان به امکان دریافت پیام صوتی، ضبط مکالمات، امکان ارائه شماره های داخلی به تعداد بالا، فکس، صف انتظار، گزارش گیری و … اشاره نمود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نویسنده

utabpars

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *