بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. اونوم یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
دیجیتال مارکتینگ سئو

دیجیتال مارکتر/در این امر شخص می بایست دارای چه مهارتهایی باشد؟ +9مهارت

دیجیتال مارکتر/در این امر شخص می بایست دارای چه مهارتهایی باشد؟ +9مهارت

دیجیتال مارکتر چیست؟

بازاریابی دیجیتال در حال حاضر یکی از حرفه های پرکاربرد در جهان است. دنیای آنلاین همه چیز را تغییر داده است و بازاریابی نیز ماهیتی دیجیتال به خود گرفته است. شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ یا سایر کانال های ارتباطی ابزارهایی هستند که دیجیتال مارکترها از آن بهره می برند.

برای اینکه یک دیجیتال مارکتر موفق باشید باید مهارت های خاصی را داشته باشید تا بتوانید فعالیت خود را کنترل و آنالیز کنید و کارها را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. ما لیستی از 20 مهارت لازم را برای شما جمع آوری کرده ایم و توضیحات مختصری را در مورد آن ها ارائه کرده ایم. اگر هر کدام از این مهارت ها را ندارید سعی کنید آن ها را تقویت کنید. 10 مهارت اول مربوط به ویژگی های شخصی است و 10 مهارت آخر مربوط به ویژگی های حرفه ای می باشد.

 

 

دیجیتال مارکتر/در این امر شخص می بایست دارای چه مهارتهایی باشد؟ +9مهارت
دیجیتال مارکتر+9مهارت

مهارت های نرم یا شخصیتی دیجیتال مارکتر

شما در امر دیجیتال مارکتینگ باید چند ویژگی شخصیتی داشته باشید تا راحت تر مسائل را حل و فصل کنید و همیشه ایده ها  و روش های جالب توجهی را ارائه کنید. این مهارت ها عبارتند از:

  1. کنجکاوی: همیشه سعی کنید از موارد مختلف در حیطه ِ کاری خود سر در بیاورید مطمئنا ضرر نخواهید کرد.
  2. سختی: سرسخت باشید و از مواجه شدن با مشکلات نهراسید.
  3. نسبت به یادگیری مشتاق باشید و خوب گوش کنید و موارد لازم را یاد بگیرید.
  4. خود را با شرایط وفق دهید و اجازه ندهید شرایط بر شما غالب شوند. مشتریان خود را شناسایی کنید و سازوکاری مشتری پسند اتخاذ کنید.
  5. مولتی تسکینگ یا قابلیت انجام چند کار را یاد بگیرید. این برای دیجیتال مارکترها مثل سوخت موشک در هنگام سرعت گرفتن است.
  6. به افکار و ایده های سایر افراد احترام بگذارید و قضایا را از نگاه آن ها نیز بررسی کنید و احتمالا ایده های بکری نیز از این طریق پیدا خواهید کرد.
  7. تعامل داشته باشید. با اینکه کار شما آنلاین است اما شما در نهایت یک بازاریاب هستید و کار اصلی بازاریاب تعامل با مشتریان است.
  8. اصول کاری قوی داشته باشید و البته فرسایشی هم کار نکنید. وقتی برای تفریح و لذت بردن هم داشته باشید تا کار کردن برای شما لذت بخش تر شود.
  9. صداقت جایگاه شما را هم در محیط کار و هم بین مشتریان و مراجعین بالاتر می برد.
  10. شجاعت گفتن «من نمی دانم» را داشته باشید. هنوز بسیاری از چیزها در جهان وجود دارند که شما آن ها را نمی دانید و باید یاد بگیرید. پس همیشه در حال یادگیری باشید.

مهارت های سخت دیجیتال مارکتر

منظور از مهارت های سخت، مهارت های حرفه ای شما دارند و لزوما سخت و طاقت فرسا نیستند. این مهارت ها شما را به یک متخصص در کارتان بدل می کنند.

جستجو کردن را بلد باشید. اینکه شما توانایی لازم برای جستجو در موتورهای جستجو، شبکه های اجتماعی و یا سایر سایت ها را داشته باشید و بتوانید در زمان کمتری به آن چیزی که می خواهید برسید مسلما در کار خود سریع تر پیشرفت خواهید کرد.

استفاده از اکسل را یاد بگیرید. اکسل یک نرم افزار فوق العاده برای جدول بندی کارها، فعالیت ها، هزینه ها و بودجه و مواردی از این دست است. در ضمن می توانید از طریق اکسل آمارهای خود را هم تحلیل کنید و نمودارهایی را برای خود و مشتریان تان نمایش دهید.

تحقیق و جمع اوری داده ها یک امر مهم در بازاریابی دیجیتال است. داده ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند و دنیای فعلی به داده ها بیش از هر چیز واکنش نشان می دهد. پس داده محور باشید و روش تحقیق و جمع آوری داده ها را یاد بگیرید.

گوگل آنالیتیکس یک ابزار مهم سئو و دیجیتال مارکتینگ است و داده های زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. اینکه چگونه آمار وبسایت خود را آنالیز کنید و یا نرخ تبدیل و سایر شاخص های عملکرد خود را رصد کنید به شما یک نمای کلی از فعالیت تان می دهد.

باید قابلیت استفاده از حداقل یکی از ابزارهای سئو را داشته باشید. گوگل آنالیتیکس، ابزارهای تحقیق کلیدواژه ها و کنسول گوگل در اولویت قرار دارند.

باید بتوانید میزان تاثیرگذاری و عملکرد خود را آنالیز کنید. این به خودتان بستگی دارد که اثرگذاری فعالیت خود را چگونه بررسی کنید. تعداد مشترکین خبرنامه؟ تعداد مشتریان؟ بازدید سایت؟ نرخ تبدیل؟ انتخاب این به شما بستگی دارد.

ارتباطات آنلاین داشته باشید و بتوانید برای برگزاری جلسات و رویدادها و ایونت ها از ابزارهای مختلف بهره ببرید. در ضمن مهارت های ارتباطی و تعاملی هم از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

توانایی تشخیص عملکرد صحیح و غلط را داشته باشید. اگر جایی می بینید که راه اشتباه را رفته اید برگردید یا به نحوی آن را تغییر دهید که کمتر ضرر کنید.

از ابزارهای کراولر استفاده کنید تا وبسایت خود را رصد کنید و از نظر ایندکس شدن و دیده شدن در موتورهای جستجو اطمینان حاصل کنید. همچنین از این طریق می توانید کپی بودن محتوای سایت خود را هم بررسی کنید.

کدزنی و یا درک کدها شاید چندان مهارت ویژه ای برای یک بازاریاب نباشد و بیشتر مختص برنامه نویس هاست اما یک دیجیتال مارکتر که در زمینه ی کدزنی مهارت دارد مسلما ایده های بکر و ناب تری در سر دارد و می داند چگونه و از چه طریقی آن ها را عملی کند.

جمع بندی

برای موفقیت در عرصه ی دیجیتال مارکتینگ آماده هستید؟ پس مهارت های لازم را فرا بگیرید و اگر در یک یا چند مورد از آن ها ضعف و یا نقص هایی دارید آن ها را برطرف کنید و قدرتمند تر از همیشه به کار خود ادامه دهید. با این مهارت ها مسیر کاری شما روشن تر می شود و راحت تر می توانید مشکلات سر راه را حل کنید و ایده های خود را پیاده سازی کنید.

۹ مهارت پرطرفدار دیجیتال مارکتینگ

۱) متخصص سئو (SEO)

نباید شگفت‌زده شده باشید که سئو مهارتی است که بالای این لیست قرار می‌گیرد. با خودتان فکر می‌کنید «بیخیال. الان؟ سئو دیگه کارکردش رو از دست داده، نه؟»
بعضی از مردم دوست دارند که فکر کنند سئو تمام شده، ولی از این اشتباه‌تر نمی‌توانند فکر کنند! سئو امروز همانقدر مهم است که همیشه بوده، اگر بیشتر نباشد. شما به عنوان یک دیجیتال مارکتر باید تمام قوانین سئو را بدانید.

 

بهینه‌سازی موتور جستجو یا سئوseo

 

اما سئو کاربردی فراتر از بالا آوردن سایتتان هنگام جستجو دارد. به‌خاطر تغییر الگوریتم‌های سرچ گوگل، کارکردهای سئو هم درحال تغییرند.
شرکت‌ها دارند به اهمیت تکنیک‌های بازاریابی کلاه سفید مثل بازاریابی محتوا و بلاگ‌نویسی مهمان پی می‌برند؛ کارهایی که قسمت مهمی از موفقیت سئو را تشکیل می‌دهند.
به‌ خاطر همه‌ تغییراتی که در دنیای سئو به‌وجود آمده، استخدام تیمی از متخصصین سئو به یک ضرورت تبدیل شده است. شرکت‌ها فرد یا گروهی را نیاز دارند که بتواند خود را با دنیای درحال تکامل سئو، به‌روز نگه دارد. این افراد باید اهمیت ارزش دادن به مشتری علاوه‌ بر مسائل فنی را بفهمند.
اگر می‌خواهید شغلی پر پول در دیجیتال مارکتینگ پیدا کنید و به عنوان یک دیجیتال مارکتر شناخته شوید، سئو را یاد بگیرید و ببینید چه پیشنهاداتی به‌تان سرازیر می‌شود.
اما باید به شما هشداری بدهم. سئو آسان نیست. سئو دائم در حال تغییر و تکامل است و نیازمند علاقه‌ای جدی به به‌روز بودن و دانستن الگوریتم‌های جدید جستجو است.

۲) مسئول/متخصص PPC

مهارت دیگری که الان بسیار پرطرفدار است، بازاریابی PPC است. شماری از تجارت‌ها هستند که مقدار زیادی درآمد دارند می‌خواهند از راه تبلیغات پولی، ارائه‌ خود را گسترش دهند.
اما مشکل آنجاست که آن‌ها نمی‌دانند پولشان را دقیقا کجا خرج کنند که ROI زیادی به‌دست آورند و اینجاست که بازاریابی PPC وارد می‌شود. هدف اصلی PPC این است که از طریق افزایش ترافیک باکیفیت، کمک کند وبسایت شرکت به رتبه‌ی یکِ گوگل برسد.

 

دیجیتال مارکتر/در این امر شخص می بایست دارای چه مهارتهایی باشد؟ +9مهارت

 

در تئوری، بسیار ساده به‌نظر می‌رسد. اما در عمل یکی از سخت‌ترین مشاغل بازاریابی دنیاست. شما باید به‌خوبی به ریاضیات، استراتژی بازاریابی و آمار تسلط داشته باشید. همچنین باید Google Analytics و AdWords را مثل کف دستتان بشناسید و بعد لازم است که بتوانید کمپین‌هایی تهیه کنید که نتایج قابل اندازه‌گیری به مشتری‌هایتان بدهد، کمپین‌ها را تحلیل کنید و بر اساس آن‌ها گزارش دهید.
PPC بسیار پیچیده، مهم، و پرسود/ریسک برای یک دیجیتال مارکتر است. برای همین هم است که از پردرآمدترین شغل‌های بازاریابی در تجارت مدرن است. اگر بتوانید به‌طور موثر به شرکت‌ها، با کمترین هزینه‌ی ممکن نشان دهید که چطور ترافیک هدفمند را با PPC ایجاد کنند، قادر خواهید بود مقادیر بسیار زیادی سود برای سال‌ها به‌دست آورید.

۳) متخصص شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی یکی از قدرتمندترین ابزارهای دنیای مدرن بازاریابی هستند. در طول دهه‌ گذشته، فضای مجازی حتی از اینترنت هم رشد سریع‌تری داشته است! و قرار هم نیست کند شود. حدود یک سوم جمعیت دنیا در حال حاضر از نوعی پلتفرم شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند.
بنابراین تعجب نکنید که شرکت‌ها دنبال این باشند که در این فرصت خاص بازاریابی سرمایه‌گذاری کنند. اما بیشتر شرکت‌ها، حتی بسیاری از شرکت‌های حوزه فناوری، نمی‌دانند که چطور از پلتفرم‌های اجتماعی برای تحقق اهدافشان استفاده کنند. اینجاست که اهمیت کار یک دیجیتال مارکتر مشخص می‌شود.

 

دیجیتال مارکتر/در این امر شخص می بایست دارای چه مهارتهایی باشد؟ +9مهارت

 

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی خیلی فراتر از تنها تبلیغ محتوا در فیسبوک است. اگر می‌خواهید خود را از دیگران جدا کنید، لازم است که بر همه‌ی پلتفرم‌ها مسلط باشید.
این یعنی دانستن بهترین ساعت برای ارسال پست، شناخت انواع پست‌هایی که بیشترین کاربر را درگیر خود می‌کنند، و شناخت راه‌های استفاده از هر پلتفرم برای رسیدن به اهداف مشخص.
زمانی که پایه‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را فرابگیرید، باید بفهمید که چطور از بازاریابی پولی در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.
شما باید با کپی‌رایت، روانشناسی رنگ، آمار و بازاریابی بصری آشنا شوید. این‌ها اصلاً ساده نیستند. به‌خاطر سختی زیاد بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، این شغل یکی از پرنیازترین و پردرآمدترین مشاغل دیجیتال مارکتینگ در دنیاست.
به مشتری‌هایتان نشان دهید که می‌توانید نتایج قابل توجهی تولید کنید که در شبکه‌های اجتماعی، تجارتشان را رشد دهد و مطمئناً به‌خوبی پاداش خواهید گرفت.

۴) بازاریابی ایمیل

چیزهای کمی هستند که در موفقیت آنلاین از بازاریابی ایمیل مهم‌ترند. اگر لیست کاملی از ایمیل‌‌های مشتریان هدف خود دارید و بلد باشید چگونه به آن‌ها رسیدگی کنید، می‌توانید هرماه بدون تقریباً هیچ کار خاصی درآمد زیاد کسب کنید!
اگر می‌خواهید شرکت‌ها برای استخدامتان، در خانه‌تان را از جا بکنند، به‌جای اینکه هرروز دنبال مشتری جدید بگردید، بازاریابی ایمیلی را یاد بگیرید. منظورم فقط نگارش ایمیل‌های جذاب نیست. منظورم کل فرایند است تا به عنوان یک دیجیتال مارکتر قابل اتکا شناخته شوید.

 

دیجیتال مارکتر/در این امر شخص می بایست دارای چه مهارتهایی باشد؟ +9مهارت

 

می‌بینید که بیشتر شرکت‌ها در استخدام کسی که بتواند ایمیل‌های جاذب مشتری بنویسید، مشکلی ندارند. ولی بازاریابی ایمیل فراتر از نوشتن نگارش چند ایمیل زیباست. شرکت‌ها کسانی را نیاز دارند که کمک کنند از ابتدا، لیست‌های بزرگی بسازند و از آن‌ها برای رسیدن به اهدافشان استفاده کنند.
ساختن لیستی از هزاران ایمیل بدون کلاینت بِیس، کار بسیار دشواریست و اگر شما بلد باشید انجامش دهید، مهارت بسیار ارزشمندی دارید.
مهم‌تر از آن این است که شرکت‌ها هم به افرادی نیاز دارند که بتوانند از آن لیست‌ها استفاده کنند و دنبال‌کنندگانشان در شبکه‌های اجتماعی را افزایش دهند، محصولات جدیدشان را تبلیغ کنند و گستره فروششان را بیشتر کنند.
اگر بتوانید فرایند کامل بازاریابی ایمیل را یاد بگیرید، مشتری‌ها برای کارکردن با شما به پایتان خواهند افتاد!

۵) بازاریابی موبایل

یکی از پرتقاضاترین و البته چشم‌پوشی‌شده‌ترین مهارت‌ها، هنر بازاریابی موبایل است. با وجود اینکه شباهت‌های فراوانی بین بازاریابی موبایل و لپ‌تاپ هست، آنقدری هم تفاوت وجود دارد که بازاریابی موبایل را مهارتی جداگانه تلقی کنیم.

برای اضافه کردن ارزش واقعی به شرکت، شما نیاز دارید که این تفاوت‌ها و دلیل اهمیتشان در تجارت را درک کنید.

همچنین، شما باید بتوانید هوشمندانه درباره جنبه‌های پیچیده‌تر بازاریابی موبایل مثل پیامک یا طراحی Responsive صحبت کنید.
یکی از نکات خیلی خوب شغل بازاریابی موبایل این است که از کارهایی مثل سئو و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، بسیار کم‌رقابت‌ترند و در همین حال، نیازی بزرگ برای بیشتر تجارت‌ها هستند.

 

دیجیتال مارکتر/در این امر شخص می بایست دارای چه مهارتهایی باشد؟ +9مهارت

 

به نظر می‌آید که همه یا خودشان یا برادرشان یک متخصص خودخوانده‌ی اینستاگرام، فیسبوک یا مشاور سئو هستند! اما چقدر پیش می‌آید که درباره‌ مدیران بازاریابی موبایل چیزی بشنوید؟
بازاریابی موبایل حیطه‌ی چالش‌برانگیزی است اما اگر بتوانید بر آن مسلط شوید، خودتان را از گَله‌ی دیگر دیجیتال مارکترها جدا می‌کنید، و این چیزی جز مشاغل پردرآمد سال‌های آینده‌تان را تضمین نمی‌کند.

 ۶) آنالیز و تحلیل کردن

یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها برای دیجیتال مارکتر، آنالیز و تحلیل کردن است. شما همه‌ مهارت‌های قبلی را می‌توانید یاد بگیرید اما بدون قدرت تحلیل کردن، همیشه به مشکلات برخواهید خورد.
در همه‌ کمپین‌های بازاریابی، ضروری است که تِست انجام شود، داده رهگیری شود و بعد داده تحلیل شود که بفهمیم چطور رکود بازاریابی را بهبود ببخشیم و از بین ببریم.

 

دیجیتال مارکتر/در این امر شخص می بایست دارای چه مهارتهایی باشد؟ +9مهارت

 

برای اینکه بازاریاب دیجیتال خوبی شوید، نیاز است که بتوانید دیگر کارهای بازاریابی‌تان را تحلیل کنید و براساس آنچه یاد می‌گیرید، آن‌ها را بهبود دهید. این تنها راهی است که واقعاً مهارت‌های بازاریابی‌تان را در مسیر درست بیندازد تا موفقیت واقعی را کسب کنید.

۷) مدیریت/بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا برای یک دیجیتال مارکتر از همه چیز مهم‌تر است. ما در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم و اگر شما محتوایی برای جذب بازدیدکننده و گیرانداختنشان نداشته باشید، از بقیه عقب می‌افتید.
این‌ها از بازاریابی و مدیریت محتوا، مهارتی بسیار ارزشمند، خصوصاً برای استارت‌آپ‌ها می‌سازد.

 

دیجیتال مارکتر/در این امر شخص می بایست دارای چه مهارتهایی باشد؟ +9مهارت

 

اگر یاد بگیرید که چطور برای شرکت‌ها، محتوای شگفت‌انگیز بسازید و بچینید و سپس تا جایی که این محتوا همه‌بین شود آن را بازاریابی کنید، یکی از ارزشمندترین دارایی‌های آن شرکت‌ها خواهید شد.
نکته جالبی که بازاریابی محتوا دارد این است که با بیشتر مهارت‌های این لیست تناسب دارد. اگر یاد بگیرید که مهارت‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی را بهبود دهید، مهارت‌های بازاریابی محتوایتان را هم بهبود می‌دهید.

اگر توانایی‌تان را در سئو بیشتر کنید، بهتر می‌توانید محتوایی ایجاد کنید که همه‌ فن حریف شود. این‌ها یعنی هر مهارت دیجیتال مارکتینگی که رشد دهید، مهارت‌های بازاریابی محتوایتان را هم بهبود می‌دهید.
به‌خاطر هم‌پوشانی‌های این مهارت‌ها دارند، مسلط‌شدن بر بازاریابی محتوا، به شما توانایی‌های فوق‌العاده‌ای می‌دهد؛ چه دنبال مشتری بگردید و چه بخواهید تجارت شخصیِ خودتان را راه بیندازید.
اگر بتوانید چند مقاله و فیلم را هم ببینید، فقط آسمان بالای سرتان است که محدودتان می‌کند و می‌توانید هرچه‌قدر که خواستید رشد کنید!

۸) خودکارسازی بازاریابی (Marketing automation)

امروزه شرکت‌ها بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند راه‌حل‌های خودکارسازی بازاریابی هستند. بازاریابی مسأله‌ی کم‌خرجی نیست. اینکه بتوانید از فناوری و نرم‌افزارها طوری استفاده کنید که پروسه‌ کارها را تا جای ممکن سر راست کند، مهارت بسیار با ارزشی است.
اما یادگیری کامل خودکارسازی بازاریابی نیازمند دانش فراوان و درک تعداد زیادی پلتفرم نرم‌افزاری مختلف است.

 

دیجیتال مارکتر/در این امر شخص می بایست دارای چه مهارتهایی باشد؟ +9مهارت

 

شما باید بهینه‌ترین راه‌های خودکارسازی ایمیل‌ها، شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا را بدون تمام کردن بودجه‌ی مشتری‌تان بلد باشید. اگر بتوانید این کار را بکنید، هر مبلغی که بخواهید به شما می‌دهند.
بیشتر شرکت‌ها در این مشکلی ندارند که به افرادی پول‌های کلان بدهند که پولشان را نجات دهد، برایشان پول بسازد و حجم کارشان را هم کم کند. پس کار یک دیجیتال مارکتر را دست کم نگیرید!

۹) طراحی تجربه‌ کاربری(UX design)

یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده در بازاریابی آنلاین، تجربه‌ای است که کاربر بعد از آشنایی با شرکت شما به ‌دست می‌آورد (UX design). مشتری‌های بالقوه می‌خواهند که با نهایت سادگی در محتوای شما گذار کنند و از تجربه‌ای زیبا، دلنشین و سرراست لذت ببرند.
در واقع، بسیار پیش می‌آید که مشتری‌ها صرفاً براساس طراحی وبسایت یک شرکت، آن‌ها را معتبر بشمارند:

 

دیجیتال مارکتر/در این امر شخص می بایست دارای چه مهارتهایی باشد؟ +9مهارت

 

طراحان تجربه‌ کاربری ( (UX design)) باید این اطمینان را بدهند که محصولات، وب‌سایت‌ها و دیگر پلتفرم‌های آنلاین به راحتی قابل استفاده‌اند و برای مشتری تجربه‌ای خوشایند ایجاد می‌کنند.
برخلاف بیشتر مهارت‌های لیست‌شده در این مقاله، طراحی به‌طور مستقیم مسئول ایجاد مشتری جدید یا افراد مشتاق نیست. کارش این است که مطمئن شود که تمام تلاشی که شرکت در بخش‌های آنلاین می‌کند، به بهترین شکل مورد استفاده واقع شوند.
مهم نیست که شما در سئو فوق‌العاده باشید، خوره بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا استاد بازاریابی ایمیل باشید! اگر مشتریانتان نوانند به‌راحتی به وب‌سایت و محصولاتتان دسترسی پیدا کنند، تمام چیزهایی که بلدید، بی‌فایده خواهند بود.
با انتظارات روزافزون مصرف‌کنندگان مدرن، تسلط بر این مهارت برای یک دیجیتال مارکتر ، امروزه مهم‌تر از هر زمان دیگریست.

حالا شما یک دیجیتال مارکتر هستید!

دیجیتال مارکتینگ یکی از بهترین صنایع برای فریلنسرها و کارآفرینان دنیای مدرن است. اگر یاد بگیرید که چگونه از مهارت‌های بازاریابی استفاده کنید، هیچ محدودیتی برای درآمد و رشد شما به عنوان یک دیجیتال مارکتر وجود ندارد.
مهم نیست که تجارت خودتان را دارید، فریلنسر هستید یا صرفاً دنبال شغلی ثابت در یک شرکت می‌گردید. دیجیتال مارکتینگ یکی از پرسودترین و مهم‌ترین مهارت‌هاست که باید آن را یاد بگیرید.
پس بروید و تا می‌توانید یاد بگیرید. یک یا همه‌ این مهارت‌ها را یاد بگیرید. زندگی و کارتان هیچ‌وقت مثل قبل نخواهد شد.

نویسنده

utabpars

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *